+905321382091
Sosyal Medya Hesaplarımız
2 kez görüntülendi
Traverten Bordür

Bordür kelimesi İngilizce “border” yani sınır kelimesinden dilimize geçmiştir. Traverten bordür modelleri de kaldırım dizaynında sınırları belirlemek amacıyla kullanılırlar. Oldukça sağlam olan bu taşlar ayrıca güzel bir görünüme sahiptir. Bu nedenle kaldırım döşerken sert zeminle olan uyumu da hesaba katılarak tercih edilir. Traverten doğal bir taştır ve doğada kendiliğinden oluşur. Hiçbir kimyasal işlemden geçmez. Sadece fiziksel olarak şekillendirme, boyutunu ayarlama ve rengini belirleme amacıyla bazı işlemler uygulanır. Bu nedenle insan sağlığını tehdit etmez ve doğaya zarar vermez. Doğanın böylesine bir nimetini insanoğlu keşfetmiş ve dekorasyonlarında, yapı inşaatlarında, çevre düzenlemesinde kullanmaya başlamıştır. Traverten bordür de bu kullanım alanlarına hitap eden malzemelerden bir tanesidir.

Traverten Bordür Kullanım Alanları

Az önce de bahsettiğimiz üzere kaldırım kenarlarını sınırlandırma amacıyla kullanılır. İsteğe bağlı olarak başka amaçlar için kullanılmasının herhangi bir mahsuru yoktur fakat asıl amacı budur. Genellikle metre bazlı fiyat biçilir ve ona göre satılır. İşin ustası olan birinin diğer kaldırım taşlarıyla kenar uyumunu sağlayacak bir şekilde yerleştirmesi gerekir.

Doğru yerleştirilip sabitlendiği takdirde oldukça uzun ömürlü bir materyaldir. Renk seçenek yelpazesi oldukça geniş bir üründür. Yolda yürürken kaldırım kenarlarında pembe ya da sarı renkli bir traverten bordür görmüş olmanız muhtemeldir. Artık o taşların adını siz de biliyorsunuz.

Traverten Çevreye Zararlı mıdır?

Bu soruya verilecek cevap net olarak hayır cevabıdır. Traverten fabrikada üretilen kimyasal işlemlerden geçmiş yapay fabrikasyon sentetik bir yapı malzemesi değildir. Bu gibi ürünler içerdiği toksik kimyasallar ve doğanın yapısına uygun olmayan zararlı ürünlerden dolayı çevre kirliliğine yol açarlar. Oysa travertenler mağaraların içinde doğal bir süreçte kendiliğinden meydana gelmiş taş madenleridir. Gözenekli süngere benzeyen yapısıyla tipik olarak diğer taşlardan ayrılır.

Uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Sıcak su kaynakları çevresinde de sıklıkla bulunması mümkündür. Sudaki yüksek basınç nedeniyle çözünmüş karbondioksit moleküllerinin çevredeki taşlarda bulunun kalsiyum karbonat moleküllerinin çözünüp üst üste çökmesiyle oluşur. Böylesine doğal bir döngünün ürünü olan traverten bordür malzemelerinin çevreye zarar vermesi muhtemel değildir. Bu nedenle dış yapı malzemesi olarak kaldırım sınırlandırmasında kullanılan traverten kökenli ürünlerin çevreye zararı olmadığı kanıtlanmıştır. Zaten bundan dolayı da insanlar gönül rahatlığıyla bu ürünleri kullanmaktadır.

Traverten bordür dışında iç mekanlar için kullanılan yine travertenden yapılmış cilalı traverten gibi ürünler de söz konusudur. Bu ürünler iç mekanlarda insanlarla birebir temas halinde biçimlendirilirken de sağlığa zararı olmadığı göz önünde bulundurulur.

Traverten Bordür Fiyatları
Hızlı İletişim
+90 532 138 20 91

Traverten bordürler ticari kalite ya da yüksek kalite olmasına göre fiyat değişikliğine uğrar. Genellikle birim fiyatı tek bir taşın ölçüsü hesaplandıktan sonra metre bazlı hesaplanır. En boy oranı hesaplanarak fiyat biçilir. Her türlü projeye göre ekonomik ayarlamalar yapılarak fiyatlar müşterilere sunulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Hemen Ara
Whatsapp İletişim