+905321382091
Sosyal Medya Hesaplarımız
2 kez görüntülendi
Honlu Traverten

Doğal bir oluşum süreci geçiren traverten insanoğlu tarafından keşfedildikten sonra işlenerek yapı marketinde kullanılmaya başlandı. Honlu traverten modeli de dolgulu modeller arasında yerini aldı. Bu model birçok yüzeye uygunluğu ve dayanıklılığı ile bilinmekte.

Fiyat Bilgisi İçin Arayınız

Dolgulu olarak üretiliyor olması hem estetik hem de dayanıklılık yönünden ayrı puan kazandırıyor. Traverten modelleri arasındaki temel fark en son yapılan renk ve yüzey işlemlerinden kaynaklı. Aslında neredeyse hepsi aynı olan traverten modellerinin genel olarak sadece görünümü ve yüzeysel yapısı farklı. Honlu traverten modelleri daha çok mat bir görünüme sahip. Bu görünümünü ise cilalama işleminin atlanmasına borçlu. Yani travertenin fabrikasyon işlemi tamamlandıktan sonra cilalama yapılmıyor ve mat bir görünüm kazanıyor. Estetik açından göze hitap etmesi nedeniyle sıklıkla tercih edilen bu modelin yüzeylere uyumu da çok iyi.

0 532 138 20 91

Honlu Traverten Kullanım Alanları

  • Bahçe
  • Yürüyüş Yolları
  • Dış Mekanlar
  • Giriş Holleri
  • Restoranlar
  • Cafe
  • Bar

Honlu traverten modellerinin yüzeyleri genellikle mat görünüme sahiptir. Bu görünümü nedeniyle dış mekan yerine iç mekan tasarımlarında daha sık tercih edilmektedir. Belli bir kullanım alanı söz konusu değildir. İç mekan tasarımlarında uygun gördüğünüz her alanda kullanabilirsiniz. Ayrıca ıslak zeminler için de kullanılması mümkün olan bu model oldukça kullanışlı. Birçok yapı malzemesi kuru yüzeylerde kullanılabilmesine rağmen ne yazık ki ıslak yüzeylerde problem çıkarabilmekte. Honlu model sayesinde banyonuzu dahi en estetik görünüme kavuşturmanız mümkün hale geliyor.

Traverten Kalite Farkları

Travertenler arasında kalite farkları söz konusudur. Modelden modele değil kullanılan travertene göre kalite değişir. Kalite ayrımı yapılırken iki temel kavram karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki ticari kalite traverten modelleridir. Ticari kalite daha çok düşük bütçeli şahıslar ve şirketlerin tercih ettiği traverten çeşididir. Bu traverten modelleri aşırı delikli ve bir nebze daha güçsüz ham maddeden üretilmektedir. Gündelik kullanım için uygundur fakat aşırı yüksek dayanıklılık gerektiren özel bir proje üzerinde çalışıyorsanız ikinci türü seçmelisiniz. İkinci tür ise yüksek kalite traverten modelleridir. Az delikli plakalar ile üretilen bu modelin fiyatı diğerine nazaran daha yüksektir.

Yine sıklıkla karıştırılan bir noktaya değinecek olursak travertenlerin kalite farkı honlu traverten ya da fileli traverten gibi modellerinin farklı olmasıyla değişmez. Ticari kalite bir cilalı traverten ya da yüksek kalite bir cilalı traverten olabilir. Önemli olan üretimde kullanılan ham traverten plağının gözenek miktarıdır. Ne olursa olsun ticari kalite travertenler bile oldukça dayanıklı ürünlerdir.

Doğanın bize bir hediyesi olan traverten taşları oluşum süreci çok uzun sürmediği için diğer madenlere oranla daha kısa vadede elde edilebiliyor. Bazı bölgeler (özellikle sıcak su kaynaklarının yoğunlukta olduğu bölgeler) bu taşların oluşumu için oldukça uygun. Doğal olan bu malzemeler insan sağlığını riske atan sentetik yapı malzemelerini kullanmaktansa açıkçası daha mantıklı bir seçenek. Siz de projeleriniz için harika traverten modellerini inceleyin.

Honlu Traverten Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Honlu traverten ne demek?
Traverten mermerin kaplama tekniğine söylenen terimdir.
Honlanmış mermer ne demek?
Granit, mermer, , traverten, çini karosiman ve her türlü doğal taş yüzeylerinin mat veya yarı mat haline getirilmesine denir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Hemen Ara
Whatsapp İletişim