+905321382091
Sosyal Medya Hesaplarımız

Fırçalı Traverten

3 kez görüntülendi
Fırçalı Traverten

Yeraltı suları içinde çözünmüş karbondioksit bulunmaktadır. Bu karbondioksitin çözünmüş halde bulunmasının en temel sebebi su üzerindeki yüksek basınç etkisidir. CO2 molekülleri taş yüzeylerinden geçerken taşta bulunan kalsiyumu ve karbonatı katman katman çözer. Bu çözünme sonucu üst üste mineral birikimi olur. Bu mineraller birikerek zaman içinde travertenleri oluştururlar. Sıcak su kaynaklarının çevrelerinde ya da mağaralarda yeryüzüne uzanırlar. Bizler de bu taşları alıp işleyerek yapı marketlerde kullanırız. Bugünkü konumuz olan fırçalı traverten modelleri de ilk olarak böyle hayatına başlamıştır. Temelde her biri aynı olan traverten modelleri ilk birkaç temel aşamadan sonra yüzeylerine uygulanan dekoratif işlemler sayesinde farklı hale gelir. Oldukça dayanıklı bir taş türüdür. Gözenekli yapıda olmaları sizi asla şaşırtmasın. Fırçalı traverten modelleri doğru uygulandığı takdirde yıllarca sağlamlığını koruyabilir.

Fırçalı Traverten Nedir?

Diğer traverten çeşitlerinden yapısal olarak bariz bir farkı yoktur. Amerikan ya da Türk tipi kesim işleminin ardından travertenlere kenar şekillendirme işlemi uygulanır. Bundan sonraki süreçte ise hangi tip traverten elde edilmek istiyorsa yüzey üzerinde ona göre bazı oynamalar yapılmaktadır.

Fırçalı yüzeyler diğer yüzeylerden daha pürüzlüdür. Bazı yerlerde kullanım ve estetik açısından pürüzsüz bir yüzey talep edilse de bazen pürüzlü bir yüzey olması hayat kurtarıcı olabilir. Sıklıkla havuz kenarlarında tercih edilen fırçalı traverten modelleri yüzeyinin pürüzlü olması sayesinde kayıp düşme gibi durumların önüne geçer. Bu model bir emniyet kemeri görevi görüyor diyebiliriz.

Ayrıca sadece emniyet gerektiren durumlar için kullanılması da elzem değildir. Bazı dekorasyonlar için fırçalı yüzey görünümü oldukça şık durmaktadır. Bu amaçla da fazlaca tercih edilen bir modeldir. Zaten traverten modelleri genellikle tek başına kullanılmaz diğer modeller ile kombinasyonu sağlanarak estetik bir sinerji yaratılabilir. Önemli olan tasarımlarınızı yaparken hangi modeli ne kadar yoğunlukta ve ne boyutta kullanacağınızdır. Ayrıca doğru modeli doğru yerlere konumlandırmak da önemlidir.

Fırçalı Traverten Boyutları

Kalınlık

 • 1 cm
 • 1.2 cm
 • 1.5 Cm
 • 2 cm
 • 3 cm

Standart Ölçülerimiz

 • 10×10
 • 20×20
 • 40×40
 • 60×60
 • 80×80
 • 100×100

İstediğiniz boyut için iletişime geçebilirsiniz. Fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz.

Hızlı İletişim
+90 532 138 20 91
Traverten Kullanım Ömrü Kaç Yıldır?

İster fırçalı traverten, ister başka bir traverten modeli olsun bu taşlar oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı taşlardır. Halk arasında zarif ve nazik görünümü nedeniyle traverten taşlarının kırılgan bir yapıya sahip olduğu yanılgısı mevcuttur. İşin içinde olanlar bilirler ki taş seçenekleri arasında travertenler en uzun ömürlü ve sağlam taşlar arasında yer alabilecek potansiyeldedir. Yıl olarak ömür biçmenin doğru olmadığı bu taş çeşitleri yapıştırılması, kenar uyumu ve kullanım yeri doğru yapıldığı takdirde uzun yıllar kullanılabilir hatta ömürlük olabilir. Dekoratif materyal seçerken uzun ömürlü olmasını istiyorsanız malzeme haricinde uygulamayı yapan kişinin de profesyonel olmasına özen göstermelisiniz.

Havuzunuzun kenarına ya da başka herhangi bir yere fırçalı traverten kullanmak kesinlikle akıllıca bir seçim. Çeşitli kullanım alanları olan bu modeli diğer modellerle birlikte kullanmayı da düşünebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Hemen Ara
Whatsapp İletişim