+905321382091
Sosyal Medya Hesaplarımız
3 kez görüntülendi
Granit Bordür

Yerli madenlerimizden elde edilmekte olan granit bordür taşları ülkemizde en sık kullanılan taş çeşitlerindendir. Sıklıkla tercih edilmesinin en büyük sebebi yüksek dayanıklılığa sahip olmasıdır. Dayanıklılığının yanı sıra estetik olarak da göze hitap etmektedirler. Estetik ve stabiliteyi bir arada sağlayan mucizevi bir üründür.

Dayanıklılık meselesini biraz daha açacak olursak granit bordür şiddetli darbe alsa bile kolay kolay zarar gören bir taş türü değildir. Hasar almasa bile normal kullanım ömrü de oldukça uzundur. İnşaat sektöründe bu taşların öne çıkan bir diğer özelliği ise özellikle soğuk illerimizdeki ısı yalıtımı problemine katkı sağlamasıdır. Bu taşlar ile inşa edilen binaların ısı yalıtımı oldukça iyi olmaktadır.

Estetik görünümünü detaylandıracak olursak bu taşların renk yelpazesi oldukça geniştir. Boyutu ve kalınlığı kullanılacağı yere göre rahatlıkla ayarlanabilmektedir. Bu da bu taşı tercih edecek müşterilerin tam da ihtiyaçlarına göre ayarlanmasını sağlamaktadır.

Granit Bordür Nerelerde Kullanılır?

Yapı sektöründe karşımıza geçmişte de çıkan granit bordür taşları günümüzde eskisine nazaran daha da sık kullanılmakta. Az önce de bahsetmiş olduğumuz boyutsal stabilitesi, göze hitap eden dış görünüşü bu tercihin sıklaşmasının sebeplerinden. Hem de sadece tek bir amaçla değil birçok amaçla bu taşları kullanmak mümkün. Peki günlük hayatta nerelerde karşımıza çıkıyor?

İç mekan tasarımları, aslında her gün yolda yürürken farkında olmadan yanından geçtiğimiz kaldırımların dış bölgeleri, parklar, bahçelerde dekorasyon amaçlı kenar bölgelerde, yolları sınırlandırma amacıyla granit bordür kullanılabilmektedir. Sadece bu kategorilerle sınırlı olmasa da bu taşların en sık kullanıldığı alanlar bunlardır.

Sizlere sınıflandırma yaparken bahsettiğimiz kullanım alanlarından çoğu “outdoor” yanı dış mekanlara yönelik kullanımlardan oluşmaktaydı. Fakat bu taşların kullanımı iç mekanlara yönelik de ayarlanabilmektedir. Hijyen açısından da oldukça sorunsuz olan bu taşlar herhangi bir kanserojen ya da toksik madde içermiyor olmasından dolayı daire içlerinin dekorasyonunda da sıklıkla tercih edilmektedir.

Kaç çeşidi mevcuttur?

Yaygın kullanımda ele aldığımızda granit bordürün 2 çeşidi karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi kırma bordür taşı olarak adlandırılır. Özelliği ise direkt parçalanmasının ardından ekstra bir fabrikasyondan geçmeden müşterilerin kullanımına sunulmasıdır. Ek işlem gerektirmediği için maliyeti daha düşük olan bu kırma taşları daha uygun fiyatlara bulmanız mümkün. Diğer taş çeşidi ise kesme bordür taşı olarak isimlendirilmektedir. Bunlar daha kolay bir kullanım biçimine olanak sağlar. Madenden elde edildikten sonra kullanım alanına göre boyutu ve şekilleri ayarlanıp piyasaya sunulan taşlardır.

Granit Bordür’ün Avantajları

Onlarca avantajının yanında neredeyse hiç dezavantajı olmayan bir taş çeşididir. Direkt doğadan elde edilen bu taşlar insan sağlığını riske atacak hiçbir maddeyi bünyesinde barındırmaz. Bazı sentetik ürünler gibi zamanla havada çözünerek zehirli gazlar salgılamaz. Temas edildiğinde zararlı bir madde geçişi meydana gelmez. Bu nedenle güvenle kullanılabilirler. Renklendirme yapıldıktan sonra zaman içinde solma asla meydana gelmez. Şekillendirilmesi de oldukça kolaydır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Hemen Ara
Whatsapp İletişim