+905321382091
Sosyal Medya Hesaplarımız

Diyabaz taşı

3 kez görüntülendi
Diyabaz taşı

Doğal taş grubu taşlarımız arasında bulunan diyabaz taşı ile ilgili sizleri aydınlatmak istiyoruz. Zümrüt gibi yeşil tonlarında renklere sahip olan bu taş yanardağların kendi doğal süreçlerinde oluşan diplerdeki taşlardan meydana gelir. Bazı kişiler diyabaz taşlarını bazalt ile karıştırabilmektedir. Temelde yapısı birbirine benzeyen bu iki taş arasında bazı farklar vardır. Diyabaz taşı taneleri daha büyüktür ve içinde silisyum oksit (cam) barındırır.

Magmanın en diplerinde kimyasal sürecini tamamlayıp meydana gelen diyabaz madeni bizlere bu taşa sahip olma fırsatını sunar. Sayısız taş çeşidi arasında bu taşı farklı kılan bazı yönleri vardır. Diyabaz’ın namı aşırı sert oluşundan gelir. İklimsel değişikliklere rağmen stabilitesini olduğu gibi koruyacak kadar güçlüdür. Üstünde her ne kadar fazla bir güç olursa olsun içinde nem tutmaz. İç dış mekan tasarımlarının gözdesi olan bu taş göz alıcı zümrüt benzeri rengi sayesinde sıklıkla tercih edilir.

Diyabaz Taşı İçeriği

Doğal taşlar da dahil olmak üzere her taşın kendi yapısını oluşturan bir kimyasal bileşeni vardır. Asıl olarak bu taşların içinde barınan maddeler çoğunlukla aynıdır. Onlara farklılığını veren bu mineral ve bileşiklerin yoğunluk oranıdır. Bu malzemelerin yoğunluk farkında göre taşlar karakteristik özellikler kazanırlar. Diyabaz taşı kimyasal içeriği neredeyse granit ile aynıdır. Onu granitten ayıran en önemli özelliği içinde kuvars maddesini barındırmamasıdır. Feldspat ve silis içerirler. Bunun yanında ojit minerallerini de taşırlar. Granitin içeriğinde bulunan kuvars onun kişiliğini belirlerken diyabaz daha çok dokusuyla öne çıkar. Bir taş kuvars barındırıyorsa kesinlikle diyabaz olamaz. Eğer almak istediğiniz taşın diyabaz olduğundan emin olmak istiyorsanız kimyasal bir analiz yaptırabilir ve içeriğinde kuvars olup olmadığından emin olabilirsiniz. Sektörün parlayan yıldızlarından olan bu taşı sizlerin de kullanımına sunuyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Hemen Ara
Whatsapp İletişim