+905321382091
Sosyal Medya Hesaplarımız

Granit Küp Taşı

9 kez görüntülendi
Granit Küp Taşı

Ürün Açıklaması; Granit Küp Taşı Nedir?

Doğada bulunan mucizevî taşlar arasında yer alan Granit küp taşı, kuvars, feldispat, mika ve birçok farklı mineralin birleşimi ile ortaya çıkmış doğal bir taştır.

Dünyanın en sert taşları arasında yerini alan Granit taşları çeşitli zengin mineraller içeren, magmasal yoğunluğu 2,65 ile 2,80 arasında değişen bir kayaç türüdür. Kendi içinde ayrışarak birçok yerde kullanılan granit taşı, özellikle doğal kırma granit küp taşları kaymayı engellediği için daha çok yol döşemelerinde tercih edilirken sulu kesim alanında işlenen granit taşı, otopark, kaldırım, park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılır.

Granit Küp Taşı Nasıl Elde Edilir?

Granit küp taşı taş ocaklarında uzun uğraşlar sonucunda emekçiler tarafından çıkartılmaktadır. Bu taşların çıkartılmasında özellikle insan gücünün olması gereklidir. Dünyanın en zengin kaynaklarından biri olan Granit küp taşı, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede bulunmaktadır.

Yapısı gereği granit küp taşları dayanıklı olma özelliğine sahiptir. Ayrıca maksimum seviyede aşınma özeliği ile birçok alanda kullanılmaktadır. Bu nedenle ham madde olarak ya da işlenmiş bir şekilde diğer ülkelere satılır. El beceresi ve sabır isteyen bir iş olduğu için işlenme aşamaları oldukça uğraştırıcıdır. Tüm bunları göz önünde bulundursak maliyet açısından pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Granit Küp Taşı Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde birçok alanın yapımında kullanılan granit küp taşları, en sık tercih edilen malzemelerden biridir. Sert ve kristal yapılı minerallerden bu taşlar, adeta doğanın bize sunduğu nimetler arasındadır diyebiliriz. Eski çağlardan günümüze kadar insanlar tarafından kullanılan granit küp taşı önemli bir yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle sert zemin yapım aşamasında en sık kullanılan bu doğal taşlar, çevre düzenleme işlerinde, göze hitap etmesi açısından estetik bir görüntü elde etmeye yardımcı oluyor.

Doğal taşlardan biri olan Granit küp taşlarının özellikleri arasında yüksek aşınma derecesine sahiptir. İçerisinde yer alan kuvarsın maddesi sayesinde sert yapıya sahiptir ve çizilme özelliği yoktur. Ayrıca granit taşlarının yapısında bulunan yararlı mineral ve maddelerin bulunması nedeniyle leke tutmaz. Evlerde dekoratif amaçlı kullanılabilen granit taşlarının dayanıklılığı nedeniyle uzun süre kullanılmaktadır. Soğuk ve sıcak havalardan etkilenmediği için dış ortamlarda da kullanılabilir.

Granit Küp Taşının Kullanıldığı Alanlar

Granit küp taşı sağlam bir yapıya sahip olduğu için iki ayrı grupta ayrışır. Bunlardan ilki kırma işlemi için diğeri ise beton işlemini gerçekleştirmek için kullanılır. Kırma işleminde kullanılan granit küp taşları, inşaat harçlarında kullanılırken beton işlemin için kullanılan granit küp taşlarıysa dekorasyon maksatlı kullanılır.

Hızlı İletişim
+90 532 138 20 91

Granit Küp Taşlarının Uygulama Alanları

KaplamaMutfakŞömine
PlakalarBanyoDış ve iç duvarlar
KarolarAsansörMutfak araç gereçleri
KüptaşHeykelTencere
TezgahAbideKap
BordurKemerMasa
MerdivenKöprüSehpa
ZeminHavuzKaldırım taşı sayılabilir.

Granit Küp Taşları Döşeme

Granit küp taşları dayanıklılığı ve kolay işlenilebilir özelliği sayesinde evlerde, villalarda, bahçelerde, kafelerde, restoranlarda, kamp alanlarında, turistik alanlarda, okullarda, sokak düzenlemelerinde, mutfaklarda, banyolarda, peyzaj uygulamalarının döşeme alanlarında kullanılmaktadır. Dokusu gereği kolay bir şekilde yapısı bozulmaz. Bu özelliği sayesinde evlerin zeminlerinde granit parke döşeme olarak da kullanılarak, ev, ofis gibi yerlerde şık ve estetik bir görüntü kazandırır.

Granit Küp Taş Ölçekleri

Granit küp taşı, genellikle 4×6, 6×8, 8×10, 10×15 ve 10×20 ebatlarıyla zeminlerin estetik durması ve dayanıklı olması amaçlı sıkça tercih edilen ürünler arasındadır. Kullanım alanlarına göre farklı ebatlarda uygulanmaktadır. 4×6 boyunda bir granit küp taşı genel olarak küçük yerlerin zeminini daha ferah göstermesi açısından kullanılırken, 6×8 ebatlarındaki granit küp taşları caddelerdeki zemin alanlarını kaplamak için tercih edilir. Granüt küp taşlarının boyutlarına göre kullanım alanlarının da aynı ölçüde değişkenlik gösterir. 10×15 ebadındaki granit küp taşları daha çok yol ve otoparklarda kullanılır.

Hızlı İletişim
+90 532 138 20 91

Granit Küp Taş Kullanımında Renkleri

Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişen granit taşları işlendikten sonra birçok farklı renklerde görülür. Doğada bulunan doğal yapıda bir taş olan granitin, bulunduğu bölgenin minerallerine göre değişkenlik gösteren yapıda parlak veya kirli beyaz, açık veya koyu gri, pembe ve yeşil renkleri sahiptir. Yıllar geçse bile granit küp taşları aynı renkte kalır ve hiçbir şekilde renginde değişiklik görülmez. Ancak dış mekânlarda kullanılan granit taşlarının temiz tutulması oldukça önemlidir. Çünkü dış etkenlerden kaynaklı kirlenen granit taşlarının üzeri kirlenebilir. Bu nedenle kendi rengini koruyabilmek adına dışarıda kullanılan granit küp taşlarının temiz tutulmasına dikkat edilmelidir.

Granit Küp Taş Hakkında Sorulan Sorular

Nakliye Hizmetiniz Varmı?
Nakliye hizmetimiz vardır, nakliye alıcıya aittir. İstediğiniz takdirde üretim tesislerimizden kendi araçlarınız ile alabilirsiniz.

Uygulama hizmetiniz varmı?
Uygulaması size aittir, isterseniz ustalarımız ile sizlere anahtar teslim yapıyoruz.

Granit Küptaş Çeşitleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Emre Hergüldedi ki:

    120 genişlik 100 m uzunluk site içi yaya yolumuz var 10/10 olarak malzeme ne kadar tutar nakliye dahil yerimiz eski foçadadır

  2. Zeki banadedi ki:

    Granit küp taş fiyat listesi gonderbolirmisiniz

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Hemen Ara
Whatsapp İletişim